ako schladiť izbu

Ako v horúčavách schladiť izbu

Existuje mnoho praktických tipov, ako schladiť izbu v dome či byte a tým aj samého seba. Základom je samozrejme správne tienenie a vetranie, ale ukážeme si aj niekoľko ďalších osvedčených trikov.

Správna teplota je základom

Odporúčaná teplota miestností v dome či byte sa pohybuje okolo 20 °C. Samozrejme, každá izba má svoj účel, a tak táto hodnota nie je striktná. Máme radi teplú obývačku, neznášame chladnú kúpeľňu. Ideálna teplota v byte sa teda len veľmi ťažko dá opísať číslom. Každý má totiž iné požiadavky. Inú teplotu chce matka s deťmi a inú teplotu sám muž v domácnosti. Každý tiež máme iné nároky. Niekto je zimomravý, iný miluje horúčavu.

Domáca pohoda je však dôležitá pre každého a tú vieme dosiahnuť vďaka jednoduchým zlepšovákom. Nepotrebujeme pritom žiadnu klimatizáciu. Presvedčte sa sami.

Závesy

Správne tienenie je veľmi dôležité. Predtým však ešte treba poriadne pozatvárať okná. Tento proces treba zopakovať v každej izbe v celom dome. Zatvoriť okná. Zatiahnuť závesy.

Nie je však záves ako záves. Treba siahnuť po materiáloch, ktoré neprepustia žiadne slnečné lúče. V byte alebo v dome budeme mať síce ponuro, ale za tú príjemnú klímu to stojí. Treba si však dobre premyslieť, aký záves nám bude robiť spoločnosť. Zatemňovacie závesy sú vyrobené z viacerých vrstiev látky, neprepúšťajú takmer žiadne svetlo, tlmia hluk a majú tepelne izolačné vlastnosti. To však neznamená, že musia byť tmavé, ťažké a nevkusné. Naopak, môžu dodať príbytku šmrnc a eleganciu.

Žalúzie

Aj žalúzie tienia a bránia teplu dostať sa do domácnosti. Ak ich zatiahneme správne. Mierne zaoblená časť žalúzií by mala smerovať von. V zime ich zaťahujeme opačne.

Na výber sú vonkajšie alebo vnútorné žalúzie. Vonkajšie sú efektívnejšie, ale aj tie vnútorné dokážu počas horúceho dňa zastaviť teplo. Spolu so závesmi sa vyrovnajú aj tým vonkajším. Nezabudnite však závesy a žalúzie na noc odtiahnuť.

Moderným a módnym doplnkom interiéru sú dnes vertikálne žalúzie. Chránia pred nežiadúcimi pohľadmi a zabezpečujú súkromie. Horizontálne sa využívajú hlavne v bytoch a rodinných domoch. Ich údržba je nenáročná a ovládanie jednoduché.

Slnko je teraz nepriateľom

Chceme zamedziť slnečnému žiareniu, aby prehrialo náš domov. Mnohí z tohto dôvodu využívajú aj špeciálne fólie na okná. Sú transparentné, zachycujú prichádzajúce teplo, ale svoje opodstatnenie majú aj v zime, pretože fungujú úplne opačne. Nahromadené teplo udržiavajú v našich domovoch a zabezpečujú nám tak nohy v teple.

Existuje veľké množstvo takýchto fólií. Niekto uprednostňuje interiérové, iný exteriérové. Môžu byť neutrálne, tie využívame hlavne v domácnostiach, ale v ponuke sú aj farebné a zrkadlové. Tie si môžeme všimnúť napríklad na kancelárskych budovách. Teraz už viete, prečo sú tam.

Mokré uteráky pri okne

Ako prvá pomoc v extrémnych horúčavách poslúži obyčajný mokrý uterák prevesený cez radiátor, plachta na garniži či závesy namočené do studenej vody. Tieto vlhké textílie pri oknách počas vetrania, teda ideálne v noci, znižujú príchod tepla do miestnosti a zvyšujú aj vlhkosť. Spríjemňujú tak tropické noci a zabezpečujú pohodlný spánok počas celého leta. Príjemne schladzujú interiér, zvlhčujú a osviežujú vzduch.

Nielen terasa na sedenie

Ak bývate v dome, určite by ste mali pouvažovať nad pergolou.

V súčasnosti je na trhu veľké množstvo pergolí. Bioklimatické, s posuvnou strechou alebo luxusné, ktoré kombinujú výnimočný dizajn s prvotriednou kvalitou. Sú miestom na posedenie s priateľmi alebo na hru pre deti, ale takisto sú aj efektívnym spôsobom, ako znížiť prílev tepla. Rovnako ako reflexný materiál na strechy a svetlejšie farby náteru domu. Myslite na to pri najbližšej rekonštrukcii.

Na leto myslíme už v zime

Už pri zariaďovaní bytu by sme mali myslieť na to, že v lete z tmavých stien, čalúnených pohoviek a kobercov s vysokým vlasom nebudeme nadšení. Huňaté textílie, deky a prikrývky pohlcujú teplo a zvyšujú teplotu v byte či dome.

Samozrejme, nikto nemení nábytok počas ročného obdobia, ale pomôcť môže napríklad svetlý poťah na pohovku vyrobený zo saténu, bavlny či ľanu. Tieto materiály sú v lete najvhodnejšie. Dokonca aj posteľná bielizeň, pod ktorou v lete spávame, by mala byť saténová, bavlnená či ľanová.

Vetráme zásadne v noci alebo skoro ráno

Čerstvý vzduch je síce dôležitý, ale otvoriť okná cez obed, keď je teplota najvyššia, určite nie je dobrý nápad. A tak môžeme pokojne spať celú noc pri otvorenom okne. Čerstvý vzduch dokáže zázraky. Izba sa ochladí počas noci a my už vieme, ako túto teplotu počas dňa udržať.

Pri vetraní je však potrebné dodržať niekoľko pravidiel, aby bolo efektívne. Okná otvoríme naozaj všetky. Dokonca, v extrémnych prípadoch pomôže aj otvorenie dvierok na skriniach a skrinkách, napríklad v kuchyni, pretože aj tu sa nahromadilo teplo, ktorého sa chceme zbaviť.

Ak túžime po prievane počas najväčšieho tepla, pustíme dva ventilátory. Stačí ich postaviť oproti sebe. Efektívny vie byť aj stropný ventilátor, mal by sa však točiť v protismere hodinových ručičiek.

ako schladiť byt

Vypnúť všetko, čo sa dá

Jednoduchá rada. Keď je teplo, snažíme sa nevariť, nežehliť bielizeň a podobne. Všetky domáce spotrebiče prispievajú k nárastu teploty v domácnosti, preto používajte naozaj len tú elektroniku, ktorá je pre vás v danej chvíli nevyhnutná.

Voda je základ

Je potrebné veľa piť. Dehydratácia je veľmi nebezpečná. Voda však chýba aj nášmu domovu. Pomôžeme mu napríklad napustením studenej vody do vane. Samozrejme, dvere v kúpeľni ostávajú otvorené. Ostatné izby schladíme napríklad vedrom studenej vody, ešte lepšie poslúži vedro ľadu. Voda osvieži telo aj ducha.

Zelená, všade zelená

O prirodzené zvlhčenie vzduchu sa postarajú zelené rastliny s veľkými listami. Niektoré fungujú ako prirodzená čistička vzduchu. Zvyčajne nie sú náročné na starostlivosť a vyžadujú len pravidelné polievanie a občasné prihnojenie. Obľúbené sú bytové paprade, palmy, antúrie, lopatkovce, dracény či známy svokrin jazyk.

Ventilátory

Cez deň používame namiesto vetrania ventilátory. Typov je mnoho, ten najlacnejší stojí len pár eur, ale pomôže. Vyženie teplo veľmi rýchlo. Treba ho však otočiť smerom k oknu.

Na výber sú stolné ventilátory, ktoré patria medzi tie najlacnejšie alebo stojanové ventilátory, ktoré sú výkonnejšie a vhodnejšie do otvorených miestností. V súčasnosti sú obľúbené aj stĺpové ventilátory, ktoré síce nie sú tak výkonné ako stojanové, ale sú dizajnovo vycibrené. V kúpeľniach a záchodoch využívame axiálne ventilátory. Najvýkonnejšími sú však tie stropné. V lete chladia, v zime víria teplý vzduch, a tak znižujú energetické náklady.

Ochladenie izby zabezpečí mokrá handra, ktorú môžeme prevesiť cez ventilátor. Rovnako funguje aj lavór s kockami ľadu, ktorý umiestnime pred nášho malého pomocníka, ale naozajstnou topkou je kovová miska naplnená ľadom zo slanej vody. Soľ totiž znižuje teplotu, pri ktorej mrzne voda. Pocitová teplota sa môže znížiť až o 4 stupne.

schladenie izby

Klimatizácie

Byt alebo dom spoľahlivo ochladí aj klimatizácia. Okrem výkonu sa rozhodujeme aj podľa umiestnenia klimatizačnej jednotky. Sú vonkajšie i vnútorné. Vnútorné môžu byť dokonca mobilné. Stačí hadicu vyviesť von oknom, nie sú potrebné žiadne stavebné úpravy. Ide o cenovo prijateľné riešenie, ktoré sa hodí skôr do menších miestností.

Stále obľúbené sú nástenné klimatizácie. Používajú sa veľmi jednoducho, ale je potrebné ich na stenu namontovať, ako z vonkajšej, tak i z vnútornej strany. Sú výkonnejšie ako mobilné klimatizácie a spravidla aj tichšie. V rodinných domoch je možné na jednu vonkajšiu jednotku zapojiť aj viac vnútorných klimatizačných jednotiek.

Ochladzovače vzduchu

Efektívne ochladia vzduch aj ochladzovače. Ide vlastne o kombináciu ventilátora a zvlhčovača vzduchu. Mnohé modely sú aj dizajnovo riešené a majú pokročilé funkcie, napríklad fungujú aj ako čistička vzduchu a v zime ako ohrievač. Výhodou oproti mobilnej klimatizácii je, že vzduch sa nemusí hadicou viesť von.